jak samemu uszyć dwustronną czapkę rybaczkę - kapelusz bucket hat?

Nudzi mi się. I to strasznie. Powinienem być właśnie na stażu w jakiejś super fajnej firmie, która robi koncerty. I jakimś cudem nie jestem. A moją uczelnię to w sumie niezbyt obchodzi jak widać, więc już od 2 tygodni mam po prostu wolne. Zdążyłem już pokryć wszystko w swoim pokoju białą farbą lub tkaniną - teraz faktycznie wygląda jak psychiatryk (klamek też nie mam, tylko gałkę przy drzwiach, więc tym bardziej pasuje). Pasuje mi też do garderoby. Starając się jeszcze bardziej umieścić ją w latach 90 zauważyłem, że brakuje mi pewnej rzeczy, która świetnie przyda się też na lato. Bucket hat! Albo tak zwana u nas czapka rybaczka. Mam generalnie wrażenie, że coraz częściej widuje je nawet w sklepach. Jak widać wszyscy już podchwycili, że Clueless, Friends i tym podobne wracają pod względem modowym. Nie rozumiem jednak jaki jest sens wydawania pieniędzy na taki kapelusz, podczas gdy to zwykły szmaciak - nawet nie uwierzycie, jak łatwo jest go zrobić! Ja sam zazwyczaj nie lubię szyć z wykroju/od podstaw, bo wychodzi to jak wychodzi, ale w tym wypadku jestem pod własnym wrażeniem. Ponadto, ten tutorial pozwoli Wam wykonać dwustronny kapelusz - możecie użyć dwóch różnych tkanin (czego ja akurat sam nie zrobiłem). A co później? Możecie oćwiekować, wyszyć albo nadrukować jakiś napis, albo jak ja - zostawić go w spokoju. Przygotujcie się na lato 2016 - bucket hat to must have tego roku - zróbcie go sami! 
W tym tutorialu używam maszyny do szycia!
Nie umiesz szyć? To Cię nauczę!
Zajrzyj tutaj i tutaj
Co potrzebujemy?
- wydrukowany szablon
- dowolną tkaninę
- maszynę do szycia
- żelazko
- nożyczki
- kredę/ołówek
Przede wszystkim - potrzebujecie jakąś tkaninę. To idealny sposób na wykorzystanie starych jeansów - potnijcie je i wykorzystajcie ich nogawki. Równie dobrze nada się stara bluza, koszulka czy inne spodnie. Jaki materiał? Zależy od Was! Ja poleciłbym jednak aby był on trochę sztywniejszy niż np. typowy T-shirt. 

No i najważniejsze - szablon! Po wielu próbach i porażkach ja przygotowałem dla Was swój własny:Zapiszcie obydwie grafiki na komputerze i wydrukujcie każdą na papierze A4, wytnijcie wszystkie elementy. Odrysujcie je na tkaninie za pomocą ołówka lub kredy.


Powtórzcie to ze wszystkimi elementami - potrzebujemy dwa okrągłe, 8 boków i 8 brzegów. 


Wytnijcie je wszystkie!


Wszystko dzielimy na 2 osobne komplety - po jednym kole, 4 bokach i 4 brzegach w każdym.


Zajmijmy się najpierw bokami.


Zszywamy ze sobą poszczególne elementy tak jak na poniższym zdjęciu. Jeśli tkanina, której używacie, ma lewą i prawą stronę, przeszyjcie kawałki na lewej stronie (tak, aby stykały się one swoimi prawymi).


Robimy to za pomocą ściegu prostego.


W ten sposób po rozłożeniu ścieg będzie niewidoczny z prawej (tej ładnej) strony obu tkanin...


Teraz postępujemy w podobny sposób z kolejnym fragmentem - nakładamy go prawą stroną w dół.


I tak samo też robimy z ostatnim, 4 elementem. Na koniec powinniśmy uzyskać coś takiego - 4 szwy widoczne z zewnątrz (na lewej stronie tkaniny) i prawa, ładniejsza strona w środku.


Wszystkie szwy teraz rozkładamy na pół i zaprasowujemy. O, w ten sposób:


Chwytamy za jeden okrągły element - górę kapelusza.


Wkładamy go do naszego okrągłego boku - będziemy go przyszywać to tego węższego otworu (na powyższym zdjęciu widać, że ten boczny element jest szerszy na dole)


Obszywamy dookoła ściegiem prostym.


Pamiętajcie aby szwy znajdowały się po tej samej stronie co poprzednio!
Uzyskamy coś takiego:


Teraz czas na brzegi.


Zszywamy je ze sobą podobnie jak wcześniej boku - też ściegiem prostym.


Będzie wyglądać to tak jak jeden z nich:


Podobnie jak z bokami, tutaj też prasujemy wszystkie szwy.


Czas teraz połączyć brzeg z pozostałą częścią kapelusza. Składamy je ze sobą w ten sposób:


A teraz obszywamy dookoła ściegiem prostym.


Pamiętacie ten drugi komplet? Z nim robimy dokładnie wszystko to samo!
Mamy teraz dwa klony - jeden wywrócony na lewą, a drugi na prawą stronę. 


Składamy je ze sobą wkładając ten po prawej do środka tego po lewej - chcemy aby ich prawe strony się dotykały.


Obszywamy dookoła ściegiem prostym.


Uwaga jednak! Nie przeszywajcie go do końca. Pozostawcie otwór o szerokości ok 5 cm. Możecie jednak zakończyć szew podobnie jak ja - wyjeżdżając poza krawędź. 


Cały kapelusz odwracamy teraz na drugą stronę przepychając go przez wspomniany otwór. 


Już wygląda jak cośtam!


Rozprasowujemy na gładko rondo naszego kapelusza. 


Z zewnątrz zaszywamy pozostawioną wcześniej dziurę. 


A następnie dla dekoracji wykonujemy kilka przeszyć wokół ronda kapelusza ściegiem prostym. Od Was zależy jak gęsto chcielibyście je umieścić, choć ja polecam robić to zachowując między nimi ok 1 cm dystansu - ja po prostu wykonuję kolejny ścieg utrzymując krawędź stopki w linii z poprzednim ściegiem. 


Jak wspominałem, do uszycia swojego kapelusza możecie użyć dowolnej tkaniny - ja uszyłem swój z białego prześcieradła (!). Sami widzicie, że biel na mojej głowie wygląda (łagodnie to ujmując) mało atrakcyjnie. 


Ale wystarczyło wrócić do mojego poprzedniego tutorialu i przefarbować kapelusz na czarno! Piękny, jednolity kolor. Jak to zrobiłem? Dowiecie się tutaj. 

2 komentarze:

  1. Dobrze rozpisany, sfotografowany tutorial. Mimo wszystko wygląda groźnie, bo tyyyle tych części ;)
    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń