jak naszyć kieszonkę na stary T-shirt?

Ostatnie dwa tygodnie to jak wyrwane z mojego życia. 7 scen opery do zaprojektowania łącznie z około 30 kostiumami. Tak jak w grudniu wypiłem swoją wagę w grzanym winie tak teraz powtórzyłem to samo z kawą w ciągu kilku dni. W czwartek po prezentacji spałem przez dobre 14h, takie mam ekscytujące London life. No ale dobra, wreszcie wracam do szycia po kilkudniowej przerwie. I to tak podobnie mam wrażenie wygląda w moim przypadku jak bieganie - jak przerwę na chwilę, to momentalnie zapominam później jak to robić. Dlatego zawsze biegam jak Phoebe z Przyjaciół. Kiedyś pokazywałem Wam taki tutorial na to, jak zupełnie zmienić wygląd koszulki poprzez dodanie do niej pasków tkaniny na rękawkach i kieszonki. I tak myślałem, że może by go uprościć - w końcu, nawet sama kieszonka jest w stanie kompletnie odświeżyć stary T-shirt. Weźcie jakąś gładką, nudną koszulkę, dodajcie ciekawy akcent w postaci kieszonki z ciekawego, wzorzystego materiału i świetny element garderoby gotowy! Ja pokażę Wam, jak łatwo jest to zrobić samemu. Dosłownie! Kawałek tkaniny, 15 minut wolnego czasu i maszyna do szycia jest w stanie zupełnie odmienić stary ciuch. W tym tutorialu używam maszyny do szycia!
Nie umiesz szyć? To Cię nauczę!
Zajrzyj tutaj i tutaj

Co potrzebujemy?
- kawałek tkaniny
- kawałek papieru
- nożyczki
- kredę/ołówek/mydełko
- maszynę do szycia

Zaczynamy z jakimś starym, nudnym T-shirtem. A w sumie, dlaczego by ograniczać się tylko do koszulki? Tym samym sposobem kieszonkę naszyć możecie również na bluzie czy koszuli!


Teraz potrzebujemy szablon na naszą kieszonkę. Od Was zależy jej kształt - może być zaokrąglona, prostokątna czy w podobnym kształcie do mojej. Zazwyczaj kieszonki na koszulkach mają rozmiar ok 10 cm szerokości na 13 cm wysokości, ale Wy możecie wykonać ją w dowolnym kształcie i rozmiarze! 

Narysujcie więc na kawałku papieru kształt, jaki chcielibyście uzyskać. Do górnej krawędzi dodajcie pasek o szerokości ok 3 cm (na zakładkę) a następnie 1 cm do każdego boku. 


Najważniejszy element to tkanina, z której wykonamy kieszonkę. Może być ona gładka, w podobnym kolorze do koszulki, w zupełnie  kontrastującym odcieniu czy nawet w szalone wzorki. Wasz wybór!


Za pomocą kredy lub ołówka odrysujcie szablon na kawałku materiału, którego używacie.


Wycinamy to, co odrysowaliśmy. 

Kieszonkę kładziemy na desce do prasowania. Górną krawędź zawijamy do środka na szerokość ok 1,5 cm i zaprasowujemy. 


Zakładkę przeszywamy ściegiem prostym jak najbliżej wewnętrznej krawędzi.


Boczne krawędzie podwijamy do wewnątrz na szerokość ok 0,5 cm i zaprasowujemy


Później postępujemy podobnie z dolną krawędzią.


Tak wygląda teraz dolna część naszej kieszonki. Umieszczamy ją na koszulce w wybranym przez nas miejscu i unieruchamiamy szpilkami w podobny sposób (dzięki temu maszyna może swobodnie po nich przeszyć, a Wy nie musicie ich wyciągać w trakcie!):


Pamiętajcie jednak, aby przypiąć kieszonkę tylko do jednej warstwy koszulki (a nie np. jej przodu i tyłu). 

Koszulkę naciągamy pod maszynę do szycia i obszywamy kieszonkę wzdłuż zewnętrznej krawędzi ściegiem prostym pomijając oczywiście tą górną. 


Poczekajcie jednak! Gdy dojeżdżacie do górnej krawędzi, zróbcie zakręt i przeszyjcie dosłownie ze 3 razy wzdłuż niej. 


A następnie wykonajcie kolejny zakręt i po przekątnej wróćcie do bocznej krawędzi kieszonki. 


To samo powtórzcie na drugim boku kieszonki. W ten sposób wzmocnicie jej górną część, przez co nawet przy ciągłym wkładaniu i wykładaniu z niej rzeczy pozostanie ona nienaruszona i szwy nie będą się rozłazić! 

I tyle! 3 komentarze:

 1. to nie jest wcale takie trudne :)

  OdpowiedzUsuń
 2. czy jeśli nie mam maszyny do szycia to jest w ogóle sens próbować ręcznie czy lepiej się w to nie pakować?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. jak najbardziej można! to tylko kieszonka więc nie musi się aż tak mocno trzymać ;)

   Usuń