jak uszyć prosty worek ze sznurkiem - plecak?

Sport kaleczy moi drodzy. Jeszcze bardziej niż wpieprzanie lodów i mrożonych ciast o 3 nad ranem. Będąc pod ogromnym wrażeniem pojawiających się na moim brzuchu cieni prawdopodobnie zwiastujących możliwość objawienia się czegoś mi wcześniej nieznanego (tzn. mięśni) zapuściłem się na kolejny wieczorowy bieg. I chyba byłem tak bardzo pochłonięty myślami nt. swojego brzucha, że nie zauważyłem nadjeżdżającego samochodu, lol! Tak więc, potrącenie samochodem to chyba mój najbardziej ekscytujący moment ubiegłego tygodnia. Mniej o mnie. Już dwa lata temu pokazywałem Wam jeden z moich ulubionych tutoriali - mój sposób na uszycie plecaka worka na sznurku. Brakowało mi jednak jeszcze czegoś podobnego - też worka, też ze sznurkiem - ale na oba ramiona. Kiedyś próbowałem zrobić coś podobnego, ale nie do końca mi to wyszło. Widzę, że na tego typu plecaki popyt rośnie, coraz częściej widzę je w sklepach, a mój stary tutorial - brzydki i niesprawny. Stąd też przygotowałem dla Was nowy! Wykorzystajcie stare spodnie, starą spódnice czy jakikolwiek znaleziony przez Was materiał. Uszyjcie sobie sami własny plecak z dowolnej tkaniny. Taniej, ekologiczniej i ładniej. Wbrew pozorom, to naprawdę nie zabiera dużo czasu i nie ma tutaj nic skomplikowanego. Zróbcie to sami, a ja zaraz Wam pokażę jak! W tym tutorialu używam maszyny do szycia!
Nie umiesz szyć? To Cię nauczę!
Zajrzyj tutaj i tutaj

Co potrzebujemy?
- kawałek dowolnego materiału
- sznurek (3 mb)
- maszynę do szycia
- nożyczki
- żelazko

Zaczynamy od dowolnej tkaniny. Polecam takie sztywniejsze jak np. grubsza bawełna, skóra czy jeans (swoją drogą, dobry sposób na recykling starej pary spodni!). Ja postawiłem na welur. 


Na rzecz tutorialu jednak postanowiłem wykonać jeszcze jeden plecak z białej tkaniny, gdyż czarny welur jak czarna dziura światło wciąga i zdjęcia wychodzą okropne. Ten, który noszę, powstał jednak w dokładnie taki sam sposób.

Wytnijcie z tkaniny dwa równe prostokąty o rozmiarach 50 cm x 40 cm.


Najpierw skupimy się na dłuższych krawędziach naszych prostokątów.

Połóż tkaninę prawą stroną w dół i wywiń ok 0.5 - 1 cm krawędzi do środka, zaprasuj. 


Po podwinięciu w ten sposób całej krawędzi, zawijamy ją raz jeszcze.


Następnie podsuwamy pod maszynę do szycia i tak stworzoną zakładkę przeszywamy ściegiem prostym wzdłuż wewnętrznej krawędzi.


Zabieg ten wykonujemy tylko na 3 krawędziach naszego prostokąta - 2 dłuższych i jednej krótszej.

Skupmy się teraz na tym jednym pozostałym krótszym boku. Podwijamy jego krawędź tylko raz do wewnętrz na szerokość ok 1 cm i zaprasowujemy.


Wszystkie te kroki powtarzamy także na drugim kawałku tkaniny. Uzyskamy w ten sposób dwie identyczne części. 

Złóżmy je ze sobą razem tak, aby dotykały się prawymi stronami.


Chwytamy za maszynę do szycia i zszywamy obydwa prostokąty ze sobą ściegiem prostym. Pamiętajcie jednak aby zrobić to tylko wzdłuż 3 krawędzi - dokładnie tych samych, które obszywaliście wcześniej. 


Zanim dojedziecie jednak do tego czwartego nieprzeszytego boku zatrzymajcie się ok 5 cm od krawędzi tkaniny i tam zakończcie szew.


...I w tym miejscu pojawił się problem. Jak przełożyć później sznurek przez dolne rogi worka? Nie mam nitownicy, zaciskarki, dziurkownicy ani niczego w tym stylu. Żal mi kupować do zrobienia dwóch oczek! A jak ja nie mam, to Wy też pewnie nie macie. 

Stąd, mam pomysł! Z tej samej (lub innej) tkaniny wytnijcie dwa prostokąty 8 cm x 10 cm. 


Złóżcie je na pół wzdłuż i zaprasujcie.


Wystarczy teraz tylko przeszyć je wzdłuż tej otwartej długiej krawędzi ściegiem prostym.


Wywinąć na drugą stronę...


Zaprasować na płasko tak, aby szew znajdował się na środku.


A potem ponownie złożyć w pół - tak, aby szew znajdował się wewnątrz i zaprasować.


Wracamy do dolnych rogów worka. Rozpruwamy szew na szerokość naszych małych części, które właśnie stworzyliśmy,


Umieszczamy uchwyt wewnątrz (po jednym z każdej strony worka).


I ponownie zaszywamy krawędź.


Całość odwracamy na prawą stronę.
Aby ułatwić sobie życie polecam wziąć do ręki żelazko i wyprasować to co stworzyliśmy dokładnie w tym momencie. Upewnijcie się tylko, że wypychacie worek od środka czymś płaskim. Pomoże Wam to uzyskać odpowiedni kształt.


W miejscu, w którym zakończyliście szew (tam, wtedy, 5 cm od krawędzi) wykonamy wielokrotne przeszycie wzmacniające - czyli po prostu przetrzymajcie ścieg zygzakowaty przez chwilę w miejscu.


I uzyskacie wtedy coś takiego. 


Pamiętajcie oczywiście, aby zrobić to także po drugiej stronie.

Otwarty bok Waszego worka powinien wyglądać w ten sposób.


Bierzemy się najpierw za jedno z tych skrzydełek i składamy je w połowie do środka. Zaprasuj żelazkiem.


A następnie podsuwamy pod stopkę i przeszywamy maszyną ściegiem prostym trzymając się jak najbliżej wewnętrznej krawędzi naszej zakładki. 


To samo wykonujemy na tym drugim 'skrzydełku'. I nasz worek praktycznie skończony!

Jedyne co nam jeszcze trzeba, to coś, co utrzyma go na plecach. Sznurek! Wystarczą 3 metry - kupicie go w każdej pasmanterii, sklepie z tkaninami czy nawet plastycznym. Dosłownie - za grosze. 


Jeden z końców nadziewamy na agrafkę i przeciągamy sznurek najpierw przez górną zakładkę...


...pierwsze ucho...


...drugą zakładkę...


...i drugie ucho.


Końce ze sobą związujemy i chowamy wewnątrz jednej z zakładek.


I byłoby na tyle!


Mój tak trochę jajowato wygląda, bo moja tkanina niestety elastyczna. Jeżeli postawicie na coś trwalszego jak np. jeans czy gruba bawełna, powinno być lepiej. 


Wszystko co mam na sobie, łącznie z materiałem na plecak, znalazłem (jak się zapewne domyślacie, w lumpeksie! Jak ja to robię, że za każdym razem, jak odwiedzam second hand, znajduję coś ciekawego? Dowiecie się tutaj! :D


Wy oczywiście swój możecie wykonać z dowolnej tkaniny. A jak już go sobie uszyjecie, może by go tak jeszcze bardziej spersonalizować? 

Może nadruk? Może wyszywany napis? Ćwieki? Co Wam przyjdzie do głowy, wszystko znajdziecie u mnie, tam na górze w kategoriach! 


Zdjęcia - Khadija Raza

4 komentarze:

 1. Świetny post i blog ❤ tylko czekać aż egzaminy się skończą i biorę się za tworzenie. Potrafisz mega zainspirować. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 2. ale świetny bajer !

  zapraszam http://mrs-caroline.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 3. A ja znowu uczepię się tego weluru! *.*
  Nigdzie w lumpku nie mogę go znaleźć, ah smuteczkus maximus :(

  OdpowiedzUsuń
 4. Super tutorial i super blog :)

  OdpowiedzUsuń