Tutorial - jak przerobić starą koszulę i skrócić jej rękawy?

Jest gorąco.
A ja chodzę w czapce bo nie ma kiedy iść do fryzjera. Już nie wspominając o tym, że nadal nie ogarniam brytyjskiej pogody. Jednego dnia chodzę w swetrze, następnego gotuję się w szortach i T-shircie. A potem znowu muszę ubrać płaszcz. Nie na to się pisałem. W międzyczasie jednak jak wspominałem robiłem ogromne porządki w szafie pozbywając się wszystkich wpadek modowych. Zainspirowany materiałami dot. lata, które znalazłem na stronie Westwing Home & Living stwierdziłem, że tak naprawdę nie mam nic do ubrania na wakacje. Może ich porady zainspirują i Was do letniego odświeżenia szafy! Ja w swojej znalazłem starą, zwykłą białą koszulę, która wreszcie doczekała się przeróbki. Mega prosta i bardzo szybka rzecz do zrobienia. Sama w sobie zmienia natomiast dużo! Czy chcecie zrecyklingować coś starego ze swej garderoby, czy coś z lumpeksu, albo i kiedy coś stało się z rękawami Waszej starej koszuli, ten tutorial powinien Wam pomóc. Idea wręcz oczywista w swej prostocie, ale tutorial musi być! Jak więc samemu skrócić rękawy starej koszuli? Już Wam odpowiadam. 
jak samemu skrócić rękawy w koszuli diy skracanie zrób to sam przeróbki krawieckie blog
pic. Sophie O'Horan


W tym tutorialu używam maszyny do szycia!
Nie umiesz szyć? To Cię nauczę!
Zajrzyj tutaj i tutaj

Co potrzebujemy?
- zwykłą koszulę z długim rękawem
- ołówek/mydełko
- nożyczki
- linijkę
- maszynę do szycia
- żelazko

Jak zwykle, zaczynamy ze zwykłą, starą koszulą z długim rękawem. Może znaleźliście jakąś na dnie Waszej szafy, albo chcecie przerobić coś z lumpeksu. Może być flanelowa, może być bawełniana i jakakolwiek inna. Zależy od Was!


Koszulę odwracamy na lewą stronę i rozkładamy na stole/desce do prasowania.


Upewnijcie się, że jest ona idealnie gładko rozłożona (szwy powinny na siebie nachodzić).


Połóżcie na niej teraz coś, co posłuży jako szablon. Ja używam jednego z moich T-shirtów, który według mnie ma idealną długość rękawków. Połóżcie to, co uważacie za najlepszy wybór w taki sposób, aby szwy nachodziły się z przeszyciami rękawa koszuli.


Używając mydełka lub ołówka zaznaczcie gdzie kończy się rękaw Waszego ubrania. 


A następnie posługując się linijką przenieście tę linię ok 4 cm dalej. Cięcie! Odetnijcię rękaw wzdłuż tej drugiej linii.


Brawo. Takie z Was teraz blogerki DIY jak ze mnie! Należy teraz wywinąć ok. 0.5 cm rękawa na zewnątrz. Chwytamy za żelazko i zaprasowujemy.


A następnie wywijamy większą część rękawa (ok. 2 cm). Krawędź zakładki powinna nachodzić na pierwszą linię zaznaczoną na rękawie. Zaprasowujemy żelazkiem.


Potrzebujemy jeszcze tylko maszynę. Ściegiem prostym wykańczamy zakładkę przeszywając ok. 0.5 cm od jej wewnętrznej krawędzi. 

jak samemu skrócić rękawy w koszuli diy skracanie zrób to sam przeróbki krawieckie blog

To samo powtarzamy na drugim rękawie. Jest to najłatwiej zrobić, kiedy pierwszy nie jest jeszcze podwinięty, a jedynie odcięty. Wtedy prościej przenieść dokładne wymiary na drugi rękaw.


Jeśli podoba Wam się taki (rodem z pościeli) wzór, tutorial znajdziecie tutaj. Tam też pewnie widzieliście tę koszulę po raz pierwszy :P 


Wrócę szybciej niż zwykle!

4 komentarze:

  1. Świetny pomysł!

    OdpowiedzUsuń
  2. Genialne. Dopiero zaczynam szycie na maszynie. I juz wiem jak skrocic rekawki.

    OdpowiedzUsuń
  3. Wow! jestem pod wrażeniem przemiany. Uczę się dopiero szycia na maszynie, ale chyba muszę przetestować Twój sposób! Spróbuję może męża koszulę przerobić coś na kształt koszulki damskiej z takiej koszuli.Ciekawe jak to wyjdzie?

    OdpowiedzUsuń