Tutorial - Jak szyć na maszynie z chwytaczem rotacyjnym / nowego typu? Podstawy szycia dla bystrzaków!

Po raz drugi.
Szczerze powiedziawszy miałem przygotowany dla Was zupełnie inny tutorial. Niestety, spędzam w internecie tyle czasu, że i mnie dorwał jakiś wirus. To taki nieśmieszny żart miał być. Sprawy potoczyły się tak a nie inaczej, i mam dla Was coś innego, co mam nadzieję przypadnie Wam do gustu. Prawie rok temu pokazywałem Wam mój pierwszy poradnik dotyczący podstaw szycia na maszynie. Tamta maszyna miała już swoje lata, w końcu to Łucznik dość starego typu. Aktualnie tu, gdzie jestem, nie miałem własnej maszyny do szycia, a i ta poprzednia już ledwo żyła. Na szczęście mam najlepszą mamę na świecie, która postanowiła obdarować mnie zupełnie nową, wymarzoną maszyną. A ja wykorzystam ją w pierwszym dniu mojego związku z nią aby pokazać Wam jak łatwo jest szyć samemu na maszynie - tym razem nowego typu. 


Jaka jest między nimi główna różnica? Typ bębenka. Jeżeli bębenek w Waszej maszynie wygląda tak, jak na zdjęciu poniżej, to jest on z chwytaczem wahadłowym, a Wy powinniście skierować się do tego tutorialu.


Jeżeli bębenek w Waszej maszynie wygląda tak jak tutaj, to jest on z chwytaczem rotacyjnym, a Wy jesteście w dobrym miejscu. 


Na samym wstępie chciałbym zaznaczyć, iż ten poradnik nie ma na celu a wręcz nie może być rozumiany jako substytut instrukcji obsługi Waszej maszyny. To, co przedstawiam Wam tutaj, to po prostu moje własne porady i wiedza dotycząca szycia na maszynie. W razie wątpliwości polecam odnieść się do instrukcji producenta, gdyż każda maszyna jest inna i wszystkie jej elementy mogą być umieszczone w różnych miejscach. Nie jestem w stanie dostosować jednego tutorialu do wszystkich modeli maszyn, aczkolwiek postaram się pomóc Wam jakoś zacząć. Mogę nie wiedzieć wszystkiego, ale jeśli macie jakieś pytania, równie dobrze możecie zadać je mi!

Montowanie szpulki nici górnej

Więc jak zacząć? Przede wszystkim, potrzebujemy nici na szpulce. Tę montujemy na uchwycie. Czasami jest on od razu rozłożony, czasami trzeba go osobno zamontować. A czasami - trzeba go po prostu pociagnąć.
Teraz jest jeden z tych momentów, którego szczegóły mogą się różnić w zależności od modelu maszyny. Musimy nić górną umieścić we wszystkich ważnych elementach maszyny. Dokładne instrukcje znajdziecie w instrukcji obsługi czy nawet (jak w przypadku mojej) na samej obudowie. 


Zwróćcie szczególną uwagę przekładając nić przez kilka elementów z przodu maszyny - m.in. takie pokrętło oraz to dziwne metalowe coś co rusza się w górę i w dół. Są one szczególnie ważne podczas szycia.


Teraz tylko pozostaje uchwyt nad igłą oraz sama igła. Nić powinna wchodzić z przodu i wychodzić z tyłu oczka. Na koniec przeciągnijcie ją pod stopkę.

jak szyć na maszynie do szycia nauka szycia szycie chwytacz rotacyjny brother blog diy

Szpulowanie nici

Równie bardzo potrzebujemy nici na małej szpulce. Te czasami możecie kupić gotowe, już nawinięte (np. w zestawach z dużymi szpulami nici), aczkolwiek z czasem i te się skończą, co zmusi Was do nawinięcia nici samemu. Zaczynamy z nicią na dużej szpulce założonej na górze.


Teraz należy ją przeciągnąć przez element umieszczony na górnej części maszyny. Zgodnie z instrukcją producenta, zapewne wygląda to trochę inaczej niż gdy nić założona jest do szycia (np. na mojej pokazane są dwa różne rysunku - ten po lewej dot. szycia, po prawej szpulowania nici).


Chwytamy bębenek i znajdujemy w jego górnej części mały otworek. Przez ten otworek przeciągamy koniec nici.


Bębenek zakładamy na specjalny uchwyt do szpulowania nici, a ten następnie przesuwamy. W niektórych maszynach, już to powoduje, iż igła się zatrzymuje, a cała praca silnika kierowana będzie ku szpulce. W innych natomiast należy igłę wyłączyć (zazwyczaj robi się to za pomocą specjalnego przycisku, naciskaniem koła zamachowego lub jego przekręceniem w przeciwnym do normalnego kierunku, zwróćcie uwagę ew. instrukcje na obudowie lub na wskazówki w instrukcji obsługi. 

Trzymając za wystający fragment nici, naciśnij na pedał maszyny. To spowoduje, że nic zacznie się nakręcać na bębenek. 


Teraz odstający kawałek możemy przyciąć i kontynuować nawijanie nici na szpulkę. Podczas gdy to się dzieje, warto podtrzymać dużą szpulkę ręką, gdy ta trochę za bardzo podskakuje.


Jeżeli maszyna sobie sama stwierdzi, że już wystarczy, szpulka się zatrzyma. Wtedy tylko odcinamy nadmiar.


I tyle. To chyba moja ulubiona czynność jeśli chodzi o szycie na maszynie. 

Montowanie bębenka nici dolnej

Mamy już nić na bębęnku, to czas go zamontować. Gdzie? Pod igłą. 

jak szyć na maszynie do szycia nauka szycia szycie chwytacz rotacyjny brother blog diy

Ustawmy bębenek tak, aby nić odwijała się z niego zgodnie ze wskazówkami zegara i umieśćmy w środku.I w tym przypadku warto rzucić okiem na instrukcję, aczkolwiek z tego co widziałem, w większości przypadków wygląda to tak samo. Nić należy przeciągnąć tak, aby zahaczyła ona o metalową, wystającą część. 


Nić przeciągamy na tył i zakrywamy klapką.


jak szyć na maszynie do szycia nauka szycia szycie chwytacz rotacyjny brother blog diy

Jak już mamy obydwie nici zamontowane, musimy zrobić jeszcze jedną rzecz. Chwyć za koniec nici górnej.


A następnie przekręcić kołem zamachowym ku sobie jeden raz. 


W ten sposób nić górna wejdzie do środka mechanizmu bębenka, zahaczy o jego nić i wyciągnie ją na wierzch.Wyciągnij resztę końcówki nici dolnej i umieść ją wraz z końcówką nici górnej pod stopką, w tyle.


Umieszczanie tkaniny pod stopką

Pamiętajcie, że cokolwiek robicie, tkaninę można umieszczać i ruszać pod stopką tylko jeśli ta łącznie z igłą jest podniesiona. 


Służy do tego wskazana na obu zdjęciach dźwignia. Może ona występować w tym samym miejscu, z tyłu bądź drugim boku maszyny. Podnosi ona jak i opuszcza stopkę do szycia.


Jak szyć na maszynie?

Jak już umieściliśmy pod stopką materiał, zaczynamy szyć. Na początku najlepiej jest wykonać pierwszy ruch igłą przy pomocy koła zamachowego. W ten sposób będziecie mieć pewność, że ścieg zacznie się dokładnie w miejscu, w którym tego chcieliście.

jak szyć na maszynie do szycia nauka szycia szycie chwytacz rotacyjny brother blog diyBardzo ważny jest sposób, w jaki trzymacie materiał. Nie należy go naciągać, gdyż to może spowodować pofalowanie tkaniny. Starajcie się również nie wymuszać ruchu tkaniny. Maszyna sama będzie ją przesuwać, wystarczy, że tylko upewnicie się, iż jest ona gładko rozłożona i równo przesuwa się pod stopką. 


Najlepiej jest to oczywiście robić obiema rękami. Jedna z jednej, druga z drugiej strony. Po kilku próbach dojdziecie do wprawy i swojego własnego sposobu trzymania. Jeżeli chcecie zszyć kilka warstw tkanin, ważne jest również aby trzymać je razem ze sobą choć jedną ręką.

A szycie, cóż, odbywa się samo. Prędkość szycia kontrolujemy nogą trzymaną na pedale. Umieśćcie na nim całą stopę, aczkolwiek nie opierajcie się na niej - do tego użyj drugiej nogi.


Sorka za moją nogę. 

Szycie wstecz, rozpoczynanie i zakańczanie ściegu

Szyć można jak się chce, ale to taki dość praktyczny trik. Jeżeli np. zaczynacie szyć od samej krawędzi materiału warto go zastosować. Zamiast zaczynać na samym końcu, umieść stopkę z igłą kilka centymetrów dalej.


Używając funkcji wstecz (która gdzieś się na pewno znajduje na Waszej maszynie, zajrzyjcie do instrukcji lub na obudowę żeby ją znaleźć, zazwyczaj trzeba ją cały czas trzymać podczas szycia) przeszyjcie tkaninę do tyłu, aż do krawędzi. A teraz możecie już normalnie szyć. Jak już przeszyjecie tkaninę do drugiego końca...


Robimy to samo, tym razem wracając kilka cm spowrotem na tkaninę.


Po co to w ogóle? A po to, żeby końce i początki szwów były trwalsze, bo to są miejsca najbardziej newralgiczne. 

Jak wykonywać zakręty?

Jeśli musicie przeszyć jakiś narożnik, kąt czy jakieś inne finezyjne wzorki, warto zapamiętać, co zaraz pokażę. Zacznijcie szyć najpierw pierwszą część...


Aż dojedziecie do upragnionego końca. Podnieście stopkę, ale zostawcie igłę nadal w tkaninie. Teraz możecie obrócić materiał pod dowolnym kątem.


I dokończcie szycie. Dzięki temu, że tkanina obraca się względem igły - uzyskacie idealne wykończenie.


Szycie rękawów / nogawek - wolne ramię

Większość maszyn posiada tę funkcję. Jak wiadomo, zazwyczaj szyjemy tkaniny płaskie, nawet jeśli kilkuwarstwowe. Jednak co, gdy mamy do czynienia z np. rękawem czy nogawką, gdzie mamy kilka warstw, z których nie wszystkie chcemy przeszyć?


W różnych maszynach różnie to wygląda, aczkolwiek w większości z nich jest taki mniejszy czy większy kawałek plastiku (stolik czy półka, jak chcecie), który można odczepić odsłaniając coś, co nazywamy wolne ramię. 


I teraz można szyć rękawy i nogawki.


Regulacja naprężenia nici górnej

Na każdej maszynie wygląda to pewnie odrobinkę inaczej, ale każda z nich na pewno to ma. Pokrętło do regulacji naprężenia nici górnej, czyli jeden z tych elementów, o którym wspominałem jako bardzo ważny, aby nić przez niego przeszła.


Jak nazwa pewnie wskazuje, regulujemy tym pokrętłem napięcie nici górnej i dostosowujemy je do typu i grubości tkaniny, którą szyjemy. Zazwyczaj nie trzeba nim za dużo... kręcić, i ustawienie 5-4-3 daje radę. Jeśli jednak widzicie, że pod spodem tkaniny gromadzi się zbyt dużo luźnej nici, trzeba je zwiększyć. Jeśli nić zrywa się, bądź nić dolna zaczyna wyłazić na wierzch, należy je zmniejszyć.

Dlatego przed szyciem nowej tkaniny warto zrobić małą próbkę na niepotrzebnym skrawku.

Wybór ściegu

To fajniejsze pokrętło, a czasem i dwa pokrętło. Tutaj wybieramy jaki typ ściegu chcemy uzyskać. Zygzakowaty, prosty lub każdy inny, zależy jakie rodzaje Wasza maszyna ma w ofercie. W przypadku mojej, typ ściegu i jego szerokość znajdują się na tym samym pokrętle. W przypadku innych mogą to być dwa osobne. 


Co warto pamiętać, to to, aby ścieg zmieniać tylko i wyłącznie wtedy, gdy igła znajduje się ponad powierzchnią tkaniny. W przeciwnym wypadku możecie doprowadzić do jej wygięcia lub złamania. 

W razie pytań, nie zwlekajcie, piszcie!

Jak wspominałem - nie jest to profesjonalny poradnik. Ja sam nie jestem profesjonalny. Bo po co mam tłumaczyć jak szyć na maszynie językiem profesjonalnym, gdy ten zrozumieją zapewne tylko osoby, które już obsługiwać maszynę umieją? Łopatologicznie, ale mam nadzieję, że wiedzę przekazałem. 

Jeśli dopiero zaczynacie, albo oswajacie się z nową maszyną, najlepiej jest zacząć na skrawkach niepotrzebnego materiału. Bo po co marnować te, które będziecie chcieli przekształcić w ubrania?


(I nie, Brother mnie niestety nie sponsoruje, ale akurat brothera mam, więc co zrobisz, nic nie zrobisz).


2 komentarze:

  1. Bardzo przydatny poradnik :) sama mam małą przygodę z Łucznikiem za sobą i z tego co widzę na swoim przykładzie, to właśnie podstawy powinny być właśnie tak łopatologicznie tłumaczone. Bo na początku często trzeba wracać do właśnie takich podstaw, bo ciągle się zapomina jak coś się robiło. Znalazłam twojego bloga niedawno i jestem bardzo pozytywnie zaskoczona tym, co robisz :D ostatnio zauważyłam, że co raz mniej jest blogów, które chce się czytać. Nie można nic wyciągnąć z postów, bo ktoś się chwali czymś, co zrobił, ale często już nawet nie ma podanej techniki, którą coś wykonał o tutorialu nie wspominając. A tu wchodzę na twojego bloga i proszę :D

    OdpowiedzUsuń
  2. Świetna maszyna!!! Sama mam PX100 jest już baaaardzo stara ale ją uwielbiam. Brother = radość z szycia:) Niestety moja maszyna musi odejść na zasłużoną emeryturę i zastanawiam się nad zakupem maszyny z chwytaczem rotacyjnym. Oglądałam już różne maszyny ale ten brother mnie zauroczył. Ciężko je znaleźć ale już teraz wiem że nie chcę żadnej innej. Super blog, na pewno będę często zaglądać. Pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń